The White House

Office of the Press Secretary

Presidential Nominations Sent to the Senate

Judith A. Ansley, of Massachusetts, to be a Member of the Board of Directors of the United States Institute of Peace for the remainder of the term expiring September 19, 2011, vice Ron Silver. (Originally nominated on 12/20/10)

Craig Becker, of Illinois, to be a Member of the National Labor Relations Board for the term of five years expiring December 16, 2014, vice Dennis P. Walsh. (Originally nominated on 7/9/09)

Alan D. Bersin, of California, to be Commissioner of Customs, Department of Homeland Security, vice W. Ralph Basham. (Originally nominated on 9/29/09)

Donald M. Berwick, of Massachusetts, to be Administrator of the Centers for Medicare and Medicaid Services, vice Mark B. McClellan. (Originally nominated on 4/19/10)

William J. Boarman, of Maryland, to be Public Printer, vice Robert Charles Tapella, resigned, to which position he was appointed during the recess of the Senate from December 22, 2010, to January 5, 2011. (Originally nominated on 4/19/10)

Rafael Borras, of Maryland, to be Under Secretary for Management, Department of Homeland Security, vice Elaine C. Duke, resigned. (Originally nominated on 7/6/09)

Matthew J. Bryza, of Illinois, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Azerbaijan, to which position he was appointed during the recess of the Senate from December 22, 2010, to January 5, 2011. (Originally nominated on 5/26/10)

David Lee Carden, of New York, to be Representative of the United States of America to the Association of Southeast Asian Nations, with the rank of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary. (Originally nominated on 11/15/10)

Richard Christman, of Kentucky, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for the remainder of the term expiring October 6, 2012, vice Tom Osborne, resigned. (Originally nominated on 6/28/10)

Mario Cordero, of California, to be a Federal Maritime Commissioner for the term expiring June 30, 2014, vice Harold J. Creel, Jr., resigned. (Originally nominated on 9/20/10)

Philip E. Coyle, III, of California, to be an Associate Director of the Office of Science and Technology Policy, vice Rosina M. Bierbaum. (Originally nominated on 10/28/09)

Scott C. Doney, of Massachusetts, to be Chief Scientist of the National Oceanic and Atmospheric Administration, vice Kathryn D. Sullivan. (Originally nominated on 8/5/10)

Rebecca F. Dye, of North Carolina, to be a Federal Maritime Commissioner for the term expiring June 30, 2015.  (Reappointment) (Originally nominated on 9/20/10)

Norman L. Eisen, of the District of Columbia, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Czech Republic, to which position he was appointed during the recess of the Senate from December 22, 2010, to January 5, 2011. (Originally nominated on 6/29/10)

Robert Stephen Ford, of Vermont, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Syrian Arab Republic, to which position he was appointed during the recess of the Senate from December 22, 2010, to January 5, 2011. (Originally nominated on 2/22/10)

Katherine M. Gehl, of Wisconsin, to be a Member of the Board of Directors of the Overseas Private Investment Corporation for a term expiring December 17, 2013, vice Collister Johnson, Jr., term expired. (Originally nominated on 3/1/10)

Agnes Gund, of New York, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2016.  (New Position) (Originally nominated on 12/22/10)

Jane D. Hartley, of New York, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring October 6, 2014, vice Donna N. Williams, resigned. (Originally nominated on 6/28/10)

Jonathan Andrew Hatfield, of Virginia, to be Inspector General, Corporation for National and Community Service, vice Gerald Walpin. (Originally nominated on 12/22/10)

Roberto R. Herencia, of Illinois, to be a Member of the Board of Directors of the Overseas Private Investment Corporation for a term expiring December 17, 2012, vice Patrick J. Durkin, term expired. (Originally nominated on 11/15/10)

Eric L. Hirschhorn, of Maryland, to be Under Secretary of Commerce for Export Administration, vice Mario Mancuso, resigned. (Originally nominated on 9/14/09)

Matthew Maxwell Taylor Kennedy, of California, to be a Member of the Board of Directors of the Overseas Private Investment Corporation for a term expiring December 17, 2012, vice Samuel E. Ebbesen, term expired. (Originally nominated on 9/23/10)

Marguerite W. Kondracke, of Tennessee, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring June 10, 2014, vice Richard Allan Hill, term expired. (Originally nominated on 6/28/10)

George Albert Krol, of New Jersey, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Uzbekistan. (Originally nominated on 9/16/10)

John A. Lancaster, of New York, to be a Member of the Board of Directors of the United States Institute of Peace for a term of four years. (Reappointment) (Originally nominated on 12/20/10)

Matthew Francis McCabe, of Pennsylvania, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring October 6, 2013, vice Leona White Hat, term expired. (Originally nominated on 6/28/10)

Michael F. Mundaca, of New York, to be an Assistant Secretary of the Treasury, vice Eric Solomon, resigned. (Originally nominated on 10/6/09)

John D. Podesta, of the District of Columbia, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring October 6, 2014, vice Alan D. Solomont, resigned. (Originally nominated on 6/28/10)

Michael W. Punke, of Montana, to be a Deputy United States Trade Representative, with the rank of Ambassador, vice Peter F. Allgeier, resigned. (Originally nominated on 9/14/09)

Lisa M. Quiroz, of New York, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring February 8, 2014, vice Vince J. Juaristi, term expired. (Originally nominated on 6/28/10)

Francis Joseph Ricciardone, Jr., of Massachusetts, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Minister, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Turkey, to which position he was appointed during the recess of the Senate from December 22, 2010, to January 5, 2011. (Originally nominated on 7/12/10)

Winslow Lorenzo Sargeant, of Wisconsin, to be Chief Counsel for Advocacy, Small Business Administration, vice Thomas M. Sullivan. (Originally nominated on 6/8/09)

Timothy Charles Scheve, of Pennsylvania, to be a Member of the Internal Revenue Service Oversight Board for a term expiring September 14, 2015, vice Nancy Killefer, term expired. (Originally nominated on 8/3/10)

Phyllis Nichamoff Segal, of Massachusetts, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring October 6, 2013, vice Jacob Joseph Lew, term expired. (Originally nominated on 6/28/10)

Islam A. Siddiqui, of Virginia, to be Chief Agricultural Negotiator, Office of the United States Trade Representative, with the rank of Ambassador, vice Richard T. Crowder. (Originally nominated on 9/24/10)

Richard Sorian, of New York, to be an Assistant Secretary of Health and Human Services, vice Christina H. Pearson, resigned. (Originally nominated on 10/5/09)

Paul M. Tiao, of Maryland, to be Inspector General, Department of Labor, vice Gordon S. Heddell, resigned. (Originally nominated on 5/27/10)

Juan F. Vasquez, of Texas, to be a Judge of the United States Tax Court for a term of fifteen years.  (Reappointment) (Originally nominated on 8/5/10)

White House Shareables